Abone Veritabanları

ÖNEMLİ UYARI!

Bilindiği gibi; ANKOS ve EKUAL kapsamında abone olunan veya deneme erişimi sağlanmış elektronik dergi ve veritabanlarından sistematik makale veya bibliyografik bilgi indirilmesi, kütüphanelerin yayınevleri ile yaptıkları lisans anlaşmalarına aykırı hareket anlamına gelmekte ve bu uygulamanın tüm sorumluluğu ilgili Üniversite Kütüphanesine ait olmaktadır. Bu durumda yayınevleri elektronik erişimi kapatmakta ve bundan tüm kullanıcılar zarar görmektedir. Makale veya Bibliyografik kayıt download edilmesi sırasında 3. parti yazılımlar kullanmak (Getright, Flashget, Akıllı Robot v.b.) Sistematik download (bir derginin veya veritabanının tüm kayıtlarının aynı makinadan download edilmesi) Telif Hakları Kanunlarına göre tüm dünyada yasaktır.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ TARAFINDAN ABONE OLUNAN VERİTABANLARIÖNEMLİ UYARI !

Bilindiği gibi; ANKOS ve EKUAL kapsamında abone olunan veya deneme erişimi sağlanmış elektronik dergi ve veritabanlarından sistematik makale veya bibliyografik bilgi indirilmesi, kütüphanelerin yayınevleri ile yaptıkları lisans anlaşmalarına aykırı hareket anlamına gelmekte ve bu uygulamanın tüm sorumluluğu ilgili Üniversite Kütüphanesine ait olmaktadır. Bu durumda yayınevleri elektronik erişimi kapatmakta ve bundan tüm kullanıcılar zarar görmektedir. Makale veya Bibliyografik kayıt download edilmesi sırasında 3. parti yazılımlar kullanmak ( Getright, Flashget, Akıllı Robot v.b.) Sistematik download ( bir derginin veya veritabanının tüm kayıtlarının aynı makinadan download edilmesi ) Telif Hakları Kanunlarına göre tüm Dünyada yasaktır.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ TARAFINDAN ABONE OLUNAN VERİTABANLARI


VERİTABANI ADI


İÇERİĞİ


YARDIMEndnote

EndNote kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan özel bir veritabanı uygulamasıdır. EndNote bir online arama aracıdır. Online bibliyografik veritabanlarında arama yapma ve referansları doğrudan yeniden düzenleme konusunda en kolay yolları sunar. EndNote bir referans ve imaj veritabanıdır. Bibliyografik referanslar depolama, yönetme ve arama işlemlerinde uzmandır.


Resim


Clinical Key

Clinical Key Veritabanı içerisinde 35 tıbbi uzmanlık alanında 1.170'den fazla e-kitap, 610'dan fazla saygın e-dergi ve 18.000'den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu yer almaktadır. Ayrıca Doody Core Titles e-kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlasını ve MD Consult, First Consult ve Clinics of North America dergilerinin tamamını kapsamaktadır.


Resim

Hiperkitap

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.
Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 12.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android cihazlara, ipad ve iphonelara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Resim


American Chemical Society

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanan dergileri kapsamakta olan ACS veritabanında kimya alanında tam metin 42 dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. Dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur. En eskisi 1879 yılı olmak üzere bünyeisnde barındırdığı dergilere arşiv satın alma ya da kiralama yolu ile erişim sağlanmaktadır.

Resim 
American Physical Society

APS, 1888 yılından bu yana Fizyoloji konu alanında yapılan çalışmaları destekleyen bir dernek olarak hizmet vermektedir. Dünya çapında fizyoloji, tıp, biyoloji, biyomühendislik vb. Gibi alanlarda çalışan 10,500 aktif üyesi bulunan APS yayınevinin INDEX MEDICUS, BIOSIS PREVIEWS ve ISI WEB OF SCIENCE gibi otorite indekslerde yer alan 8 dergisi bulunmaktadır. APS Digital Library paketi içerisinde yer alan bu dergiler, Fizyoloji konu alanında yayımlanmış dünyanın en yüksek Etki Faktörü’ne sahip yayınları arasında yer almaktadır.Resim

 


BMJ Journals

Klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen 42 otorite tıp dergisinden oluşmaktadır. Uzmanlara günlük uygulamalarında yardımcı olmayı amaçlayan, daha çok klinik dergilerdir. 


Resim


Cambridge University Press

Tarım , veterinerlik, mimari, biyoloji, bilgisayar bilimleri, dünya ve atmosfer bilimi, çevre, ekonomi, mühendislik, tarih, dil ve linguistik, hukuk, matematik, tıp, moleküler biyoloji, müzik ve drama, besin, felsefe, fizik bilimleri, politika ve uluslararası ilişkiler, psikoloji ve psikiyatri, din bilimi, sosyal çalışmalar, literatür çalışmaları, gene konular, kültürel çalışmalar alanlarında tam metin 321 dergiye ait makale içerir.


ResimClinical Evidence

Önemli ve çok bilinen sorular üzerine mevcut en iyi araştırma ve kanıt bulguları içeren kanıta dayalı veri tabanıdır.Birincil ve ikincil bakımda en sık görülen durumların bir özetini ve her bir durum için önleyici ve terapötik müdahalelerin yarar ve zararlarını sunar. Hasta için en iyi sonuca odaklanarak kanıta dayalı en uygun bilimsel müdahaleleri vurgular. Yanlış tedavi yöntemlerinin kullanılmasını önleyecek en etkili ve uygun yöntemin seçilmesini sağlar.


 Resim

 Cumhuriyet Gazetesi Arşivi

Cumhuriyet Gazetesinin 1930-2005 yılları arasında yayınlanmış sayılarına tam metin olarak erişim sağlar.


 Resim


Ebrary Academic Complete

İşletme, Yönetim Bilimleri ve Ekonomi, Bilgisayar ve Bilgi Teknolojisi, Eğitim Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Sağlık, Biyotıp ve Tıp Bilimleri, Tarih ve Beşeri Bilimler, Yaşam ve Fizik Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimleri konularında 80.173 adet tam metin  e-kitap içermektedir.

 Resim
Ebsco E-Book Academic Collection

EBSCO eBook ASC dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Tümüyle akademik, 112.000’den fazla elektronik kitap içerir ve EBSCOhost platformu üzerinden kolay kullanım özellikleriyle araştırmacıların ihtiyaç duyduğu gerçek anlamda akademik bir elektronik kitap veri tabanıdır. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b. ) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür. MIT Press’ten Taylor & Francis’e bir çok önemli yayıncının kitaplarına mobil araçlarla erişim imkanı vardır.


 
Resim


Ebsco Host

Academic Search Premier (ASP) ve Business Source Complete (BSC); Temel bilimler sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp, yaşam bilimleri ve güzel sanatlar konularında 111.191 e-dergi  içeren tam metin  veritabanıdır.


Resim
 
Emerald Management 175

Muhasebe, maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim konularında 175 adet dergiye tam metin erişim sağlar.


Resim


IEEE Xplore

Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojisi, bilgisayar, biyomedikal mühendisliği, fizik vb. konularda yayınlanmış  413 IEEE dergisi, 1220 konferans serisi, 2400 içermektedir.


Resim
 


IOP Journals

Fizik, fizik eğitimi, nanoteknoloji, biyomedikal, malzeme, elektrik, makine ve bilgisayar mühendisliği, matematik çevre, bilim ve teknoloji konularında 66 e-dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.


Resim


iThenticate

14 milyonun üzerinde web sayfası ve 50.000 üzerindeki akademik dergi ve kitaptan oluşan veritabanı ile programa yüklenen makale, ders kitabı, ders materyalleri, proje teklifleri, doktora ve yüksek lisans tezlerinin karşılaştırmasının ve benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.

 Resim 
  JSTOR

Aşağıdaki konuları içeren 1.513 e-derginin eski sayılarına erişim sağlar: Antropoloji, Amerika ve Asya Etüdleri, Ekoloji, Ekonomi, Eğitim, Maliye, Fen, Tarih, Edebiyat, Matematik, Felsefe, Siyasal Bilimler, Nüfus Etüdleri, Sosyoloji ve İstatistik. JSTOR, dergilerin güncel sayılarını içermez fakat günümüzden 2-5 yıl öncesine kadarki dergilerin bütün sayılarını kapsar.


Resim


Press Reader

Her gün 95 ülkeden, 54 dilde, 2,000'den fazla günlük gazeteye tam sayfa orjinal gazete baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz essiz bir güncel gazete koleksiyonudur. Tüm yabancı ve Türkçe gazeteler için içerisinde toplu tarama yapılabilmektedir. Gazetelerin 90 günlük geriye donuk arşivi ile beraber sunulur.

 Resim

LWW Total Access

(OVID Lippincott Williams & Wilkins)

Lippincott Williams & Wilkins yayınevi tarafından yayınlanan tıp konusundaki 327 adet dergiye tam metin erişim sağlar. Tam metin olarak erişilen bu dergilerin içinden seçilen impakt faktörü yüksek 50 adet dergiye ise arşivleri ile birlikte tam metin erişim mümkündür.

 Resim

 
 Oxford University Press

Biyoloji, biyokimya, iletişim, mühendislik, ekonomi, işletme, genetik, sağlık bilimleri, tarih, dil araştırmaları, hukuk, matematik, müzik, felsefe, politik bilim, psikoloji, din, sosyoloji ile ilgili 279 e-dergiye tam metin erişim imkanı sağlamaktadır.


Resim


ProQuest Dissertations & Theses

Kendi alanında dünyadaki tek veritabanı olan ProQuest Dissertations and Thesis Full Text veritabanı; Mühendislik, Tıp Bilimleri, Fizik, Psikoloji, Eğitim, Edebiyat, Felsefe, Sosyal Bilimler, İletişim ve Sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki 1.000.000 dan fazla tam metin doktora ve master tezini kapsamaktadır.


Resim
 Reaxys

Organik, inorganik kimya ve ilgili disiplinlerdeki bilim adamları için web tabanlı çözümler sunmaktadır; CrossFire Belstein, Gmelin ve Patent Chemistry veritabanlarının birleştirilmiş içeriğine dayanır. Veritabanı ile madde ve reaksiyon dosyalarına, tekli ve çoklu adım reaksiyonlarına ulaşılabilmektedir. 600.000’den fazla dergi makalesi ve reaksiyon bilgisi içeren patent kaydı mevcuttur.

 
Resim


Sage Premier

İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp gibi konularda 648 dergiye 1999 dan günümüze tam metin erişim imkânı sağlar.

 Resim


ScienceDirect

1997'den günümüze; Ziraat, Biyoloji, Sanat, Beşeri Bilimler, Mühendislik, İktisadi-İdari Bilimler, Teknoloji, Çevre Bilimleri, Tıp, Fen Bilimleri, Eczacılık, Astronomi, Sosyal Bilimler, Zooloji, Yer Bilimleri konularında 2.235 dergiye "tam metin" erişim sağlar.

 Resim 
 Scopus

Bilim, teknik, tıp ve sosyal bilimler alanında, 5000 farklı yayınevine ait 18.000 yayında yer alan çalışmaların 1960 yılından günümüze özet, 1996 yılından günümüze de atıf bilgilerini içeren bibliyografik bir veritabanıdır. Bilimsel dergilerin yanı sıra, konferans tutanakları, ticari yayınlar, patentler, kitap serileri ve bilimsel içerikli web sayfalarını da içeren veritabanı her gün güncellenmektedir.


Resim


SpringerLINK

Springer ve Kluwer’e ait Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 1.347 dergiden oluşmaktadır.

 
Resim


Taylor & Francis

Fizik, Matematik, Mühendislik, Teknoloji, Eczacılık, Biyoloji, Psikoloji, Eğitim, İşletme, Kimya ve Beşeri bilimlerde yaklaşık 979’ dergiye 1997 den itibaren tam metin erişilmektedir.


ResimUpToDate

UpToDate dünyanın en çok kullanılan kanıta dayalı klinik bilgi kaynaklarından biridir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veri tabanıdır. Up to Date; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.


Resim


Web of Science

1900'den günümüze makalelerin, 1990'dan günümüze bildirilerin  bibliyografik bilgilerini, yararlanılan kaynaklarını ve atıflarını listeler.


Resim


Wiley Online Library

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji alanlarında Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1.345 tam metin e-dergiye genel olarak 1997'den günümüze erişim sağlar.


Resim


Bu içerik 26.06.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 16277 kez okundu.