Trakya Üniversitesi Deneme Veritabanları 1

Resim
Taylor Francis e-kitap (read only)
CRC Press, Routledge, Focal Press, Psychology Press, Apple Academic Press, Ashgate, Garland Science ve daha birçok yayınevinden fen bilimleri, tıp, beşeri bilimler, sosyal bilimler, eğitim, davranış bilimleri ve hukuk gibi 53 farklı disiplinden 125.000’den fazla e-kitaba erişim sağlamaktadır.
31 Temmuz 2020 tarihine kadar.

Resim
Dünya Bankası’nın yayınladığı 10.100 ‘ün üzerinde tam metin kitap, rapor ve diğer dokümanları içeren World Bank E- Library veritabanı deneme erişimine açıldı.
Kullanım kılavuzu için tıklayınız.
İçerik listesi için tıklayınız.
30 Haziran 2020 tarihine kadar.

Resim
Karger Fast Facts E-Kitap Koleksiyonu
Karger Yayınevi tüm doktorlar ve sağlık çalışanlarının faydalanabilmesi için "Fast Facts" kitaplarını Ekim 2020 sonuna kadar erişime açmıştır. Fast Facts içeriği, hekimlerin, hasta başı bakımında kolaylıkla kullanıp, klinik vaka bazında bölümlendirilmiş farklı 99 adet elektronik kitaptan oluşmaktadır.
Aşağıdaki linkten ilgili kitabın "Table of Contents"  bölümüne giderek tam metin olarak erişim sağlayabilirsiniz.
https://www.karger.com/fastfacts
31.10.2020 tarihine kadar.

Resim
Islamic Studies & Arabic Litarature Veritabanı Deneme Erişimi
Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu
E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün’de “World Company for Digital Content” tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır. İçeriğinde genel olarak 19 Arap ülkesindeki 300 kuruluştan yaklaşık 1750 akademik ve istatistiki tam metin dergi, 250.000 tam metin makale bulunmaktadır.
31 Temmuz 2020 tarihine kadar.

ResimResim

BMJ OnExamination
Tıbbi Bilgiyi test etmek ve sınav yeterliliğini arttırmak amacıyla, 23 yıldır uzman bir ekip tıbbi revizyon desteği sağlayarak, dünya genelindeki sağlık profesyonellerininn tıbbi kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor, öğrencilerin sınavlara tam olarak hazırlanmalarını sağlıyor. 300.000’den fazla aday benzersiz çevirimiçi revizyon platformumuz ve populer uygulaması aracılığıyla her saat ortalama 8.000 BMJ OnExamination sorusuna cevap veren çeşitli tıbbi muayenelere hazırlanmaktadır.
Kullanıcıların OnExamination'a bir kodla erişmek için kaydolmaları gerekmektedir. Erişim kodu Trakyatrial ve kodla erişim için en fazla 500 kişi kayıt olabilir.
Trakyatrial kodu ile erişip ve kaydolmak için aşağıdaki bağlantıları tıklamanız yeterli.
Bilgi için Tıklayınız.
https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-1-to-3
https://www.onexamination.com/products/international-medical-student-years-4-to-5 

BMJ Learning
BMJ Learning kişisel gelişim, öğrenme ve sürekli tıp eğitiminin desteklenmesi amacıyla; doktorlar, sağlık sektörü çalışanları ve tıp öğrencileri için tasarlanmış mevcut en iyi interaktif e-öğrenme web sitesidir.
BMJ Learning'e uzaktan erişim için:
• Kullanıcılar ilk kez kurumunuzun IP aralığında kaydolmalıdır - bundan sonra bilgiye yeni oluşturulan kullanıcı adı ve şifresi ile uzaktan erişebilirler.
• Bir kullanıcı daha önce bir BMJ Ürünü kullandıysa, hesabı yenilemek için IP aralığı dahilinde mevcut kullanıcı adı ve şifresiyle oturum açması gerekir. Kullanıcılar parolalarını hatırlayamazlarsa, lütfen web sitesindeki unutulmuş parola bağlantısını tıklayın.
27.07.2020 tarihine kadar aktif olacaktır.


Resim

Hein Online 
Hein’in birincil araştırma kaynağı olan HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar. HeinOnline, içerdiği 2,000’den fazla süreli yayını en geniş kapsamları ile sağlayarak hukuk tarihi alanındaki kaynak boşluğunu doldurur. HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını,  U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir.
30 Haziran 2020 tarihine kadar.

Resim
Business Book Summaries
Profesyonellere ve araştırmacılara, iş dünyası hakkındaki en kaliteli kitapların kapsamlı ve zengin özetlerini sunan Business Book Summaries (BBS), alanında otorite bir veri tabanıdır. İlgili disiplinlerdeki uzmanlar tarafından özetleri hazırlanan bu kapsamlı veri tabanı, kullanıcıların iş dünyasından en yeni gelişmeleri takip edebilmeleri ve yeniliklere ayak uydurabilmeleri için tasarlanmış olup, içeriğe Çince, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde erişim sağlar.
Detaylı bilgi için tıklayınız.
31 Aralık 2020 tarihine kadar.

Resim
Elsevier bünyesinde tıp alanındaki textbookları içeren, Elsevier ClinicalKey Student Foundation yeni nesil tıbbi eğitim platformuna erişmek isteyen kullanıcılarımız Ad- Soyad, email bilgileri ile birlikte Gokhan Bey’e (gbaykal@geminibilgi.com.trmail gönderirse, kendilerine erişim şifresi gönderilecek, ve bu şekilde giriş yapabileceklerdir.
ClinicalKey Student Foundation webinar kaydı : https://www.youtube.com/watch?v=UMZ_cif8Ej8&feature=youtu.be
Detaylı bilgi için tıklayınız 

Resim
EconLit with Full Text
Bilgi için Tıklayınız.

Historical Abstracts with Full Text
Bilgi için Tıklayınız.

Humanities Source Ultimate
Bilgi için Tıklayınız.
01.07.2020 tarihine kadar.

Resim

BOCLIPS  eğitim amacıyla oluşturulmuş dünyanın en büyük video kütüphanesidir. 2 milyondan fazla telifi hazır videoyu bulut tabanlı tek bir platformda tutmaktadır.
İçinde bulunduğumuz koşullar sebebi” ile şu an için ücretsiz video içeriği sunmaktadır. Buradan kayıt olup, içeriğe erişmeniz mümkündür.
Boclips Hakkında
Tescilli algoritmalar, daha sonra bu videoları dünyadaki eğitim sağlayıcıları tarafından kullanılan müfredata ve kurslara entegre eder (eğitim yazılımı tasarımcıları, eğitmenler ve öğrenciler için uygun arama sonuçları sağlamak gibi). Öğrencilerin ve öğretmenlerin her yerde 40’tan fazla içerik üreticisinin ilgi çekici, eğitici videolarını arayabilmesi, izlemesi ve paylaşmasını sağlar. Öğrenciler ve öğretmenler ayrıca, ortak çalışma özelliklerinden yararlanabilir ve en sevdikleri içeriklerin oynatma listelerini başkalarıyla paylaşmak için hazırlayabilirler. Tüm videolar eğitim için hak-hazır (rights-ready) lisanslama modeli ile lisanslanmıştır ve günlük olarak güncellenir - dolayısıyla karışıklık ve gecikme olmaz.
Özellikleri; Dilediğiniz konu ve başlıklarda içerik sağlanabilmektedir. Kullanıcı öneri ve görüşleri dikkate alınmaktadır. Çoğunluğu İngilizce olmak üzere, Fransızca, Arapça, Çince ve İspanyolca gibi çeşitli dillerde içerik mevcuttur. Videolara talep edildiği taktirde alt yazı eklenebilmektedir. Talep edildiği taktirde yerel müfredat ve yerel içerik için çalışma yapılacaktır. İngiliz ve Amerikan eğitim müfredatına göre bölümlendirme yapılmıştır. Haber içerikleri (Bloomberg, Getty, Sky News, Sky News Arabia, AP, Xinhua News Agency and Reuters) günlük olarak güncellenmekte, diğer içeriklere ise haftalık olarak eklemeler yapılmaktadır. Herhangi bir reklam uygulaması yoktur, site dışarısına yönlendirme yapılmamaktadır. LMS (Eğitim Yönetim Sistemleri) ile entegrasyon imkanı vardır.


Resim
De Gruyter ve partner yayinevleri Covid-19 salginindan etkilenen akademisyen ve ogerncilere destek olmak amaciyla 1650 ile 2016 yillari arasi basilmis olan 75,000 e-kitaba ucretsiz erisim firsati sunmaktadir.
Koleksiyon sanat ve mimarlikdan, dil bilimlerine matematikden muhendislige kadar sosyal, beseri ve fen bilimlerinden 30 farkli disiplini kapsamakta olup ilgili kitap koleksiyonuna http://www.degruyter.com adresinden erişebilrsiniz.
Koleksiyona erişmek için; Erisim adresi olan http://www.degruyter.com ‘a giderek anasayfanin orta ust kisminda bulunan Publications linkine tiklayip daha sonra sayfanin sag tarafinda belirecek olan filtrede User-accessible content kutucugunu isaretleyerek Submit yazisina tiklamak vasitasiyla koleksiyona erisebilirsiniz. Koleksiyon icindeki kitaplardan ihtiyaciniz olanlara ise konu basligi, yayienevi, yayin dili filtrelerini kullanarak ulasabilirsiniz.
30.06.2020 tarihine kadar.

Resim
ProQuest Research Companion
ProQuest’in bilgi okuryazarlığı ürünü Research Companion, bilgi okuryazarlığı becerilerini geliştirmek ve bilimsel araştırma süreci boyunca kullanıcıları doğru noktaya yönlendirmek için tasarlanmış 100'den fazla video serisi ve değerlendirme araçlarını içermektedir.
Kullanım Kılavuzu
30.06.2020 tarihine kadar.

Resim
LexisNexis yayınevinin sağladığı Nexis Newsdesk, tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen COVID-19 salgınının medyaya, haber mecrasına ve günlük hayata olan yansımasının takip edilebilmesine olanak sağlayan COVID-19 News Tracker isimli platformu bilim insanları / araştırmacı ve öğrencilerin kullanımına sunmuştur.
Bu platform Sosyal Bilimler alanında, özellikle medya ve yeni medya, veri gazeteciliği, haber içerik analizi, haberlerin coğrafi dağılımları gibi alanlarda çalışmalar sürdüren araştırmacıların;
  • Johns Hopkins Üniversitesi'nden küresel onaylı COVID-19 vakaları, S&P 500 endeks verileri ve Newsdesk küresel medya verilerinin kıyaslama grafiğine
  • Herhangi bir tarama stratejisi kullanmadan doğrudan koronavirüs ile ilgili birçok dilde haber ve makaleye
  • Karantina, okulların eğitime ara vermesi, sosyal mesafe, evden çalışma gibi sosyal etkilerin haberlere göre dağılım grafiğine
  • Koronavirüs ile ilgili haberlerde bahsi geçen kişi, kurum, konu başlıkları gibi bulut tablosuna
  • Geçmişten günümüze koronavirüsün medyaya olan yansımasına
  • Seçilmiş en popüler makalelere
  • Coğrafi olarak en çok içerik üreten bölge / ülkeler gibi bir dizi grafik ve tabloya erişebilmesini amaçlamaktadır. 

İçerikler görüntülü / sesli medya, basılı medya, çevrimiçi haber siteleri ve bloglar’dan sağlanmakta olup her 15 dakikada bir güncellenmektedir.


Resim

Gale Health and Wellness – Coronavirus
Güvenilir otoriteler tarafından özenle derlenen sağlık dergileri ile Gale Health and Wellness – CoronaVirüs, binlerce tam metin süreli yayına, referans çalışmalarına ve multimedya kaynaklarına erişim sunar. Her seviyedeki araştırmacılar için ideal olan bu kapsamlı koleksiyon, mevcut hastalık ve bozukluk bilgisinden alternatif tip uygulamalarına kadar sağlıkla ilgili tüm konularda yetkili bilgiler sunmaktadır. Corona ve diğer tür virüsler hakkında kapsamlı araştıramaları inceleyebileceğiniz, her gün güncellenen bir veritabanıdır.
Gale In Context: Global Issues – Pandemic Preparedness
Yüzbinlerce konu başlığı için birincil ve ikincil kaynakların bir arada olduğu, öğrenmeye yönelik bir veritabanıdır.
Gale In Context: Global Issues  küresel farkındalığı destekler ve öğrencilerin modern dünyanın en önemli meselelerini eleştirel olarak analiz etmelerini ve anlamalarını sağlayan küresel bir bakış açısı sunar.
Kullanıcı videosu için tıklayınız.
Gale In Context: Science – Viruses
Gale In Context: Science günümüzün en önemli yüzlerce bilim konusu hakkında bağlamsal bilgi sağlar ve sanal bilim öğretimini destekler.
Kullanıcı videosu için tıklayınız.
Gale eBooks: Coronavirus & Global Pandemics Collection
The Gale eBooks: Coronavirus & Global Pandemics Collection arastirmacilarin küresel virüsleri, salgın hastalıkları, ve bircok saglik konusunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur.
Kullanıcı videosu için tıklayınız.

Resim
IOP Publishing, Coronavirus (COVID-19) acil durumuyla başa çıkmak için çalışan araştırmacılara, tıp uzmanlarına, politika yapıcılara ve diğerlerine yardımcı olmak için aşağıdaki linkte yer alan dergilerindeki ilgili tüm yayınlanmış ve yayınlanacak makaleler, kriz süresi boyunca açık erişimde olacaktır.
https://ioppublishing.org/news/coronavirus-articles-free-to-access-content-from-iop-publishing/

Resim

ProQuest Central (Bilgi için tıklayınız)
ProQuest Historical Newspapers: International Collection (Bilgi için tıklayınız)
ProQuest Historical Newspapers: U.S. Major Dailies (Bilgi için tıklayınız)
ProQuest Academic Video Online (AVON) (Bilgi için tıklayınız)

02.07.2020 tarihine kadar.


Resim
Wiley Online Library uzaktan erişim için kısa rehber için tıklayınız.

Resim

Hukukturk Veritabanı
HukukTürk,  internet tabanlı "Hukuk Portalı" projesidir.
31 Temmuz 2020 tarihine kadar.

Resim
Cambridge University Press tarafından sağlanan Cambridge Textbooks 700’den fazla ders kitabı ile deneme erişimine açılmıştır.
Cambridge University Press Textbooks Kullanımı için tıklayınız.
Ayrıca Cambridge University Press tarafından sağlanan aşağıda belirtilen içerikler de deneme erişimine açılmıştır.
30 Haziran 2020 tarihine kadar.

Resim
Brill Yayınevi

Tüm Dünya'yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları 
desteklemek amacıyla  Brill Yayınevi, halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda 
kitaplar ve makaleleri erişime açtı. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.
İÇERİĞE ERİŞİM LİNKİhttps://www2.brill.com/COVID-19_Collection
KONULARA GÖRE İÇERİK:
Epidemics and crisis research past and present [2] (Geçmişte ve günümüzde salgın
 hastalıklar ve kriz araştırmaları)
Strategies for containment [3] ( Sınırlama stratejileri )
Building solidarity and resilience in times of crisis [4] (Kriz zamanlarında dayanışma
 ve dayanıklılık oluşturmak)
Home-schooling and distance learning [5] (Evde eğitim ve uzaktan eğitim)

Resim
Accucoms tarafından COVID-19  ile ilgili aşağıdaki akademik makale ve kitap bölümlerini 
ücretsiz erişime açmıştır. İçeriğe aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
- American Association for the Advancement of Science [4]
Covid-19 ile ilgili en yeni haber ve araştırmalar
-American Academy of Pediatrics [5]
Pediatristlere yönelik güncel bilgi ve kaynaklar
- American College of Physicians [6]
Koronavirüs ile ilgili Annals of Internal Medicine makaleleri
-American Medical Association [7]
JAMA Network: COVID-19 ile ilgili bilgiler
- American Psychiatric Association Publishing [8]
Psikiyatristlere yönelik kaynaklar ve salgınla başa çıkma yöntemleri
-American Society of Civil Engineers [9]
Evden çalışma ile ilgili kaynaklar
-American Society of Clinical Oncology [10]
Genel bilgi ve kaynaklar
-American Society of Nephrology [11]
Ayakta tedavi hizmeti veren Diyaliz Merkezleri için kaynaklar
-American Society for Microbiology [12]
COVID-19 ile ilgili makalelere ve araçlara ücretsiz erişim
- BioOne [13]
2020 itibariyle açık erişimli hale gelen, koronavirüs ile ilgili makaleler
-DUKE University Press [14]
Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleme yöntemleri hakkında bilgiler. Listede yer alan kitaplar 
1 Haziran 2020, dergi makaleleri ise1 Ekim 2020'ye kadar ücretsiz olarak okunabilir.
-Microbiology Society [15]
Microbiology Society portföyünden derlenen ücretsiz makaleler
-The MIT Press [16]
Pandemi ve Epidemiyolojiyi anlamaya yönelik makaleler
-New England Journal of Medicine [17]
Koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili makale ve diğer kaynaklar
-Proceedings of the National Academy of Sciences [18]
Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile ilgili araştırma verileri ve bulgular
-The Royal Society [19]
Yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili araştırma verileri ve bulgular
-Royal Society of Chemistry [20]
Koronavirüs ile ilgili ücretsiz makaleler

Resim

Trakya Üniversitesi için VideoLMS portalı açılmıştır. Aşağıdaki link üzerinden @trakya.edu.tr olan tüm personel ve öğrencileriniz giriş yapabilir. Kayıt ol işleminden sonra @trakya.edu.tr uzantılı mail adreslerine gelen şifreyi girerek ücretsiz videoları izleyebilirler.
Not: Deneme erişimi olması sebebiyle bazı modüllere erişilememektedir.

Resim
Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarınana hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir. Tüm öğrenci ve akademik/idari personelimizin deneme erişimine açılmıştır.
Veritabanı İçeriği:
• (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 4500 adet KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
• PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
• IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
• TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
• Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
• Cümle Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.
• Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.
• Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.
• Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik.


 
 
 
 
 
 
Bu içerik 24.02.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 12663 kez okundu.