Trakya Üniversitesi Deneme Veritabanları 1

Resim
Military Big Data Deneme Erişimi

Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte doğruluk ve hızlı bir şekilde kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerinin tamamında değer yaratmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda 2021 Kasım ayı itibarıyla yayına girecek yeni versiyonla; arayüz değiştirilmiş, ilave bölümler eklenmiş, ülke analiz kabiliyetleri akademik analiz düzeyine yükseltilmiş ve İngilizce dil desteği süreci 2022 yılı başında devreye girecek şekilde başlatılmıştır.
Veri tabanına giriş yapabilmeniz için IP aralıkları üzerinden giriş yapmalı ve Kullanıcı Adı: kddb@trakya.edu.tr
Şifre: rF%2D8a$! kullanmalısınız.
31 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
Turcademy - Türkçe e-kitap Platformu Deneme Erişimi
Turcademy, multidisipliner bir e-kitap platformu olup Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Astana Yayınevi, Der Yayınları, Dora Yayınevi, Efil Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Nobel Tıp Kitabevleri, Palme Yayınevi, Pegem Akademi, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları ve Yeni İnsan Yayınevi'ne ait yaklaşık 10.000 e-kitaba erişim sunmaktadır.
Kurum ağından www.turcademy.com adresine bağlandığınız zaman sayfanın üstünde “Trakya Üniversitesi aboneliği ile bağlanıyorsunuz” bilgilendirme mesajını göreceksiniz. Kullanıcılarınızın kitap okuyabilmeleri ve indirebilmeleri için sağ üst köşede bulunan “Kayıt” butonuna tıklayarak bir profil oluşturması gerekmektedir. Akabinde kullanıcının, e-postasına iletilecek aktivasyon bağlantısını takip ederek hesabını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Daha detaylı kullanım yönergesini https://www.youtube.com/watch?v=mRGzEDfpE70 adresinden inceleyebilirsiniz.
Sadece ....@trakya.edu.tr uzantılı e-postalar ile kayıt işlemi yapılabilmektedir.
10 Aralık 2021 tarihine kadar.


Resim
Wikilala (Osmanlı Dijital Kütüphanesi) Deneme Erişimi
Wikilala Osmanlı döneminde basılmış olan matbu metinlerin (gazete, dergi, kitap) içerisinde Latin harfleriyle arama imkanı sağlayan veritabanı sınırsız içerikle deneme erişimine açılmıştır.
Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur
Tanıtım metni için tıklayınız.
31 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
CABI Global Health Deneme Erişimi
Global Health; diğer veritabanlarından farklı olarak temel literatürü ele alan uluslararası tıp ve sağlık araştırmalarında halk sağlığına adanmış tek uzman bibliyografik abstrakt ve indeks veritabanıdır. Global Health dergi, konferans ve raporları kapsayan, sayısı giderek artan 135.000’in üzerinde tam metin makaleyi de barındırır.
Broşür için tıklayınız.
30 Kasım 2021 tarihine kadar.

Resim
Bentham Science Veritabanı Deneme Erişimi

BENTHAM E-JOURNALS
Bentham Science Publishers 130’dan fazla yüksek kalitede süreli yayın yayınlamaktadır.  (Açık erişim dergileri dahil). Yayınları; İlaç Araştırma ve Geliştirme, Tıp alt uzmanlıkları, Mühendislik, Teknoloji ve Sosyal Bilimler alanlarında çeşitli disiplinleri kapsamaktadır. Dergiler, Journal Citation Reports / Science Edition, MEDLINE / Index Medicus, PubMed, Scopus, Chemical Abstracts ve EMBASE gibi kaynaklarda endekslenmektedir.
BENTHAM E-BOOKS
Bentham Science; Tarım, Kimya, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri, Yer ve Çevre Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Yaşam Bilimleri, Malzeme Bilimleri, Matematik ve İstatistik, Tıp, Nanobilim, Farmasötik Bilimler, Fizik ve Astronomi ve Sosyal Bilimler gibi her alanda  900’den fazla e-kitap yayınlamaktadır.
31 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
BMJ Best Practice (inc. Comorbidities) Deneme Erişimi
BMJ Best Practice, özellikle genç doktorlar, multidisipliner ekipler, uzmanlık alanları dışında çalışan uzmanlar ve pratisyen hekimler için yararlı olan genel bir bakım noktası aracıdır. Semptom değerlendirmesi, test sıralaması ve tedavi yaklaşımı ile ilgili tavsiyelerle hasta konsültasyonu etrafında benzersiz bir şekilde yapılandırılmıştır. Sağlık profesyonellerinin tanı ve tedavi süreçlerinde en güncel kanıtları, uzman görüşlerini, önlem, teşhis, tedavi ve hastalık süreci ile ilgili yönergeleri bir araya getiren, güvenilir ve güncel bilgi ihtiyaçlarını karşılayan, hızlı ve kolay erişilebilen online karar destek aracıdır. Erişim Linki: https://bestpractice.bmj.com/info/
BMJ Case Reports Deneme Erişimi
BMJ Case Reports (Vaka Raporları), tüm disiplinlerde odaklanmış, hakemli, değerli bir vaka koleksiyonu sunan ödüllü bir dergidir, böylece sağlık uzmanları, araştırmacılar ve diğerler ilgililer, genel ve nadir durumlar hakkında klinik olarak önemli bilgileri kolayca bulabilirler. Bu, 70’in üzerinde ülkeden 20.000’den fazla makale içeren en büyük çevrimiçi vaka raporları koleksiyonudur. Erişim Linki: https://casereports.bmj.com/
30 Kasım 2021 tarihine kadar.

Resim
American Psychological Association (APA) Deneme Erişimi
Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanan APA PsycArticles®, APA PsycBooks®, APA PsycExtra®, APA PsycInfo®, APA PsycTests®, ve APA PsycTherapy® içeriği yayıncının kendi platformu olan APA PsycNet® üzerinden deneme erişimine açılmıştır. 
Broşür için Tıklayınız.
30 Kasım 2021 tarihine kadar.

Resim
Lexicomp Online Tıp ve İlaç Veritabanı Deneme Erişimi
Lexicomp; farklı veritabanlarından ilaç bilgilerini, çeşitli klinik araçları ve ek özellikleri içeren kapsamlı ve güvenilir ilaç bilgi kaynağıdır. Lexicomp içeriği; 70’i eczacı olmak üzere 150’den fazla kurum içi uzman ve 260’dan fazla kurum dışı danışmandan oluşan editor ekibi tarafından oluşturulmaktadır. En son literatürler, kılavuzlar ve bilgi kaynakları araştırılarak içerik sürekli olarak güncellenmektedir.
Lexicomp’u Türkçe arayüzle kullanabilir ve içerisinde Türkçe arama yapabilirsiniz. Anasayfadaki dil seçeneğinden Türkçe seçmeniz yeterlidir. Ayrıca hasta eğitim materyalleri için de Türkçe dil seçeneği mevcuttur.
Lexicomp İlaç Hatalarının Azaltılması ve Hasta Sonuçlarının İyileştirilmesine Yardımcı Olmaktadır.
İlaç hatalarının sebepleri
• Yetersiz ilaç bilgisi ve deneyimi
• Yetersiz risk algısı
• Klinik durumun karmaşıklığı, çoklu sağlık sorunları ve yüksek riskli ilaçlar
• Standart protokol ve prosedürlerin eksikliği
• Yetersiz kaynaklar   
• İlaçların isimlendirilmesi
Lexicomp kullanımının faydaları:
• Güvenli hasta bakımına imkan tanır
• İlaç harcamalarını azaltır
• Prosedürlere bağlılığı sürdürür
• JCI akreditasyon gereksinimlerini destekler

Uzaktan/Evden bilgisayarlardan kullanıcı adı ve şifre ile direkt erişim:
  • Login:  trakya21
  • Password:  7jLKb4xu  
Mobile App Kodu ile akıllı cihazlardan aplikasyon erişim kodu: XWVGKDN5XVVX
05 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
Jove Veritabanı Education Koleksiyonu Deneme Erişimi
JoVE dünyada Etki Faktörü değerine (1.2) sahip olan tek video veri tabanıdır. An itibariyle, JoVE içerisinde 10.000’den fazla video makale mevcut olup her ay 150 yeni video eklenmektedir. Günlük olarak güncellenen JoVE içeriğindeki video makaleler, PubMed/Medline, ChemAbstracts, SciFinder ve Scopus gibi otorite kaynaklar tarafından indekslenmekte; Nature, Cell, PNAS ve PLoS gibi bilimsel çalışmalara yön veren yayınlarda atıf gösterilmektedir. İçeriklerin görsel – işitsel olarak kullanıcıya sunulması, yazılı metind tlanabilecek noktaların daha iyi ve daha kolay anlaşılabilmesine olanak tanımakta ve kullanıcılara vakit kazandırmaktadır.
20 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
Legaling Hukuk Terimleri Veritabanı Deneme Erişimi 

LEGALING; İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce hukuk terimleri tercümesinde “profesyoneller için, profesyoneller tarafından” hizmet verme idealiyle yola çıkan, Türkiye’nin ilk İngilizce-Türkçe, Türkçe- İngilizce tam kapsamlı hukuk terimleri veritabanıdır. LEGALING;
 • Legaling ekibi 20'yi aşkın uzman hukukçu, danışman kurulu ve yazılımcıdan oluşmaktadır.
 • 30.000 kavram çiftini aşkın hacimdeki mevcuttaki veri tabanına her hafta 500'ü aşkın kavram çifti eklenmektedir.
 • Veritabanına eklenecek kavramlar kullanıcıların aramaları önceliklendirilerek belirlenmektedir.
 • Her kavramın cümle içerisinde kullanımını gösteren örnek cümleler yer almaktadır.
 • Çeviri yapılırken oluşabilecek hataların önüne geçebilmek için gereken yerlerde detaylı açıklamalar eklenmektedir.
30 Kasım 2021 tarihine kadar.

Resim
Cochrane Library Veritabanları Deneme Erişimi
- Cochrane Database of Systematic Reviews (CDSR)
- Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL)
- Cochrane Methodology Register (CMR)
- About The Cochrane Collaboration
- Cochrane Clinical Answers (CCA)
 İçerik:
 • 8,500+ sistematik review, +1,700,000 trial, +2,400 protokol ve Cochrane     Clinical Answers (klinik soru ve cevap)
 • 355.000’den fazla Epistemonikos Sistematik İncelemesi
 • PICO Araması
 • Her ay 30+ yeni review
Eğitim ve içerik videoları için lütfen  Cochrane Library Eğitim Portalı ‘nı ziyaret ediniz.
05 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
HukukTürk Veritabanı Deneme Erişimi

HukukTürk veritabanı 2022 yılına oldukça kapsamlı güncellemelerle girmektedir. 2021 yılında 1.000.000 civarında olan tasnifli içtihatlar iki katına çıkartılarak yaklaşık 2.000.000 adete ulaşmıştır. Ayrıca ingilizce ara yüz geliştirilmiştir.
31 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
Ebook Super Collection Veritabanı
Kullanıcı sınırı bulundurmadan 500.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO E-kitap Koleksiyonu hem sayı hem de içerik bakımından dünyadaki en geniş kapsamlı disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ve kullanımı kolay yönetim araçları ile akademik kütüphaneler için vazgeçilmez bir kaynak olan koleksiyon, içerdiği tüm e-kitapları sınırsız kullanıcı erişimi ile sunmaktadır.
Detaylı bilgi için tıklayınız.
31 Aralık 2021 tarihine kadar.

Resim
Elsevier Complete Anatomy Deneme Erişimi
17.000’den fazla farklı yapı içeriği, 1500’den fazla video ve 100’ün üzerinde ders ile Complete Anatomy oldukça kapsamlı anatomi içeriğine sahiptir.
Tanıtım Videoları
20 dakikalik Complete Anatomy videosu (eğitmenler icin)
Diger videolar

ERİŞİM :

 1. Adım: Bilgisayarııza/Tabletinize/Akıllı Telefonunuza aplikasyon indirin.
iPhone: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019-mobile/id1309253074
iPad: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1054948424
MAC bilgisayar: https://apps.apple.com/us/app/complete-anatomy-2019/id1141323850?mt=12
Windows bilgisayar : https://www.microsoft.com/tr-tr/p/complete-anatomy-platform-2020/9nblggh40f2t?activetab=pivot:overviewtab
Android cihazlar : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a3d4medical.completeanatomy
 1. Adım: Bir hesap oluşturun.
Sağ-üst köşede Get Started’e tıklayıp kaydınızı oluşturun.
 1. Adım: Erşim kodunu aktif edin (Redeem Code).
Settings (Ayarlar) menüsünden My Accounts (Hesabım) kısmına girip erişim kodunuzu (kddb@trakya.edu.tr veya sedaturan@trakya.edu.tr mail adreslerinden talep ediniz.) girin Redeem butonunu tıklayın  ve Complete Anatomy’i kullanmaya başlayın.  Aktivasyon yardım videosu için tıklayınız.

Resim
LexisNexis yayınevinin sağladığı Nexis Newsdesk, tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen COVID-19 salgınının medyaya, haber mecrasına ve günlük hayata olan yansımasının takip edilebilmesine olanak sağlayan COVID-19 News Tracker isimli platformu bilim insanları / araştırmacı ve öğrencilerin kullanımına sunmuştur.
Bu platform Sosyal Bilimler alanında, özellikle medya ve yeni medya, veri gazeteciliği, haber içerik analizi, haberlerin coğrafi dağılımları gibi alanlarda çalışmalar sürdüren araştırmacıların;
 • Johns Hopkins Üniversitesi'nden küresel onaylı COVID-19 vakaları, S&P 500 endeks verileri ve Newsdesk küresel medya verilerinin kıyaslama grafiğine
 • Herhangi bir tarama stratejisi kullanmadan doğrudan koronavirüs ile ilgili birçok dilde haber ve makaleye
 • Karantina, okulların eğitime ara vermesi, sosyal mesafe, evden çalışma gibi sosyal etkilerin haberlere göre dağılım grafiğine
 • Koronavirüs ile ilgili haberlerde bahsi geçen kişi, kurum, konu başlıkları gibi bulut tablosuna
 • Geçmişten günümüze koronavirüsün medyaya olan yansımasına
 • Seçilmiş en popüler makalelere
 • Coğrafi olarak en çok içerik üreten bölge / ülkeler gibi bir dizi grafik ve tabloya erişebilmesini amaçlamaktadır. 

İçerikler görüntülü / sesli medya, basılı medya, çevrimiçi haber siteleri ve bloglar’dan sağlanmakta olup her 15 dakikada bir güncellenmektedir.


Resim

Gale Health and Wellness – Coronavirus
Güvenilir otoriteler tarafından özenle derlenen sağlık dergileri ile Gale Health and Wellness – CoronaVirüs, binlerce tam metin süreli yayına, referans çalışmalarına ve multimedya kaynaklarına erişim sunar. Her seviyedeki araştırmacılar için ideal olan bu kapsamlı koleksiyon, mevcut hastalık ve bozukluk bilgisinden alternatif tip uygulamalarına kadar sağlıkla ilgili tüm konularda yetkili bilgiler sunmaktadır. Corona ve diğer tür virüsler hakkında kapsamlı araştıramaları inceleyebileceğiniz, her gün güncellenen bir veritabanıdır.
Gale In Context: Global Issues – Pandemic Preparedness
Yüzbinlerce konu başlığı için birincil ve ikincil kaynakların bir arada olduğu, öğrenmeye yönelik bir veritabanıdır.
Gale In Context: Global Issues  küresel farkındalığı destekler ve öğrencilerin modern dünyanın en önemli meselelerini eleştirel olarak analiz etmelerini ve anlamalarını sağlayan küresel bir bakış açısı sunar.
Kullanıcı videosu için tıklayınız.
Gale In Context: Science – Viruses
Gale In Context: Science günümüzün en önemli yüzlerce bilim konusu hakkında bağlamsal bilgi sağlar ve sanal bilim öğretimini destekler.
Kullanıcı videosu için tıklayınız.
Gale eBooks: Coronavirus & Global Pandemics Collection
The Gale eBooks: Coronavirus & Global Pandemics Collection arastirmacilarin küresel virüsleri, salgın hastalıkları, ve bircok saglik konusunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur.
Kullanıcı videosu için tıklayınız.

Resim
IOP Publishing, Coronavirus (COVID-19) acil durumuyla başa çıkmak için çalışan araştırmacılara, tıp uzmanlarına, politika yapıcılara ve diğerlerine yardımcı olmak için aşağıdaki linkte yer alan dergilerindeki ilgili tüm yayınlanmış ve yayınlanacak makaleler, kriz süresi boyunca açık erişimde olacaktır.
https://ioppublishing.org/news/coronavirus-articles-free-to-access-content-from-iop-publishing/

Resim
Brill Yayınevi

Tüm Dünya'yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları 
desteklemek amacıyla  Brill Yayınevi, halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda 
kitaplar ve makaleleri erişime açtı. Konuyla ilgili yeni içerik yayınlanırsa, bu koleksiyona eklenecektir.
İÇERİĞE ERİŞİM LİNKİ: https://www2.brill.com/COVID-19_Collection
KONULARA GÖRE İÇERİK:
Epidemics and crisis research past and present [2] (Geçmişte ve günümüzde salgın
 hastalıklar ve kriz araştırmaları)
Strategies for containment [3] ( Sınırlama stratejileri )
Building solidarity and resilience in times of crisis [4] (Kriz zamanlarında dayanışma
 ve dayanıklılık oluşturmak)
Home-schooling and distance learning [5] (Evde eğitim ve uzaktan eğitim)

Resim
Accucoms tarafından COVID-19  ile ilgili aşağıdaki akademik makale ve kitap bölümlerini 
ücretsiz erişime açmıştır. İçeriğe aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
- American Association for the Advancement of Science [4]
Covid-19 ile ilgili en yeni haber ve araştırmalar
-American Academy of Pediatrics [5]
Pediatristlere yönelik güncel bilgi ve kaynaklar
- American College of Physicians [6]
Koronavirüs ile ilgili Annals of Internal Medicine makaleleri
-American Medical Association [7]
JAMA Network: COVID-19 ile ilgili bilgiler
- American Psychiatric Association Publishing [8]
Psikiyatristlere yönelik kaynaklar ve salgınla başa çıkma yöntemleri
-American Society of Civil Engineers [9]
Evden çalışma ile ilgili kaynaklar
-American Society of Clinical Oncology [10]
Genel bilgi ve kaynaklar
-American Society of Nephrology [11]
Ayakta tedavi hizmeti veren Diyaliz Merkezleri için kaynaklar
-American Society for Microbiology [12]
COVID-19 ile ilgili makalelere ve araçlara ücretsiz erişim
- BioOne [13]
2020 itibariyle açık erişimli hale gelen, koronavirüs ile ilgili makaleler
-DUKE University Press [14]
Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önleme yöntemleri hakkında bilgiler. Listede yer alan kitaplar 
1 Haziran 2020, dergi makaleleri ise1 Ekim 2020'ye kadar ücretsiz olarak okunabilir.
-Microbiology Society [15]
Microbiology Society portföyünden derlenen ücretsiz makaleler
-The MIT Press [16]
Pandemi ve Epidemiyolojiyi anlamaya yönelik makaleler
-New England Journal of Medicine [17]
Koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili makale ve diğer kaynaklar
-Proceedings of the National Academy of Sciences [18]
Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile ilgili araştırma verileri ve bulgular
-The Royal Society [19]
Yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili araştırma verileri ve bulgular
-Royal Society of Chemistry [20]
Koronavirüs ile ilgili ücretsiz makaleler


 
 
 
 
 
 
Bu içerik 24.02.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 18430 kez okundu.