iThenticate İntihal Tespit Programı


İNTİHALİ TESPİT PROGRAMI ÜNİVERSİTEMİZ  ÖĞRETİM ELEMANLARININ ERİŞİMİNE AÇILMIŞTIR

Bilindiği üzere intihal (aşırma, kopyalama) yeni bir sorun olmamasına karşın her türlü bilginin internet üzerinden dağıtımının giderek artması ile son yıllarda kurumlar için ciddi zararlara yol açmaktadır. İntihalin önlenememesi bilgi kalitesini düşürürken, bilgi üretenlerin haklarının korunamaması nedeniyle bilgi üretiminin azalmasına sebep olmakta ve haksız rekabete yol açarak dürüst çalışmaların hak ettiği değeri görmesini engellemektedir.
İntihali (aşırma, kopyalama) engelleme ile ilgili olarak TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi (öğrenci ödevleri hariç) amacıyla, kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihal tespit programı alınarak Türkiye’deki tüm üniversitelerin erişimine açılmıştır.

Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti amacıyla, doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır.
Üniversitemiz Merkez Kütüphane web sayfasında http://www.ithenticate.com adresinden erişime açılan programın, kullanılabilmesi için kullanıcı tanımlaması yapılması gerekmektedir. Programa erişmek isteyen öğretim elemanlarımızın isteklerini kddb@trakya.edu.tr adresine bildirmeleri gerekmektedir.
Bu içerik 23.02.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 16357 kez okundu.